W Polsce ukazała się właśnie pierwsza książka brazylijskiej pisarki Marthy Batalhi – Niewidzialne życie. Powieść, przetłumaczona przez Katarzynę Mojkowską, została wydana przez wydawnictwo Muza. Ekranizacja utworu, nosząca tytuł A Vida invisível de Eurídice Gusmão (Niewidzialne życie sióstr Gusmão), została wyróżniona nagrodą Un Certain Regard na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Powieść Marthy Batalha przywołuje na myśl książki Isabel Allende i Eleny Ferrante. Jest błyskotliwa, sugestywna, przesycona brazylijskim duchem, napisana z ciepłą ironią i dystansem. O autorce mówi się, że jest nadzieją najnowszej literatury brazylijskiej i nową mistrzynią opowiadania.
To historia dwóch sióstr, które dorastają w latach 40. XX wieku w Rio de Janeiro i nieustannie podejmują próby, by rola żony i matki nie była jedyną rolą w ich życiu. Eurídice jest młodsza i poważniejsza, a Guida starsza, pewna siebie i zdeterminowana, by pójść własną drogą. Pewnego dnia Guida ucieka z domu i zrywa kontakty z rodziną. Życie jednak nie szczędzi jej rozczarowań. Wkrótce sama musi zatroszczyć się o siebie i swoje dziecko. Eurídice stara się być dobrą córką i poślubia mężczyznę, przy którym będzie się czuła bezpiecznie. Choć jest uzdolniona i ma liczne talenty, to mąż oczekuje od niej tylko jednego: by była perfekcyjną panią domu. Jak wiele ówczesnych kobiet, Eurídice akceptuje taką rolę. Ale do czasu… Powieść wciąga od pierwszej strony swoim rytmem i spójną konstrukcją, potwierdzając, że jej autorka jest doskonałą opowiadaczką historii.

Prawa do wydania powieści sprzedano do siedemnastu krajów. Książka znalazła się na krótkiej liście do Prêmio São, jednej z najważniejszych literackich nagród w Brazylii.

Martha Batalha

Martha Batalha

Pisarka, dziennikarka

Urodziła się w Recife, w stanie Pernambuco, ale dorastała w Rio de Janeiro. Przez wiele lat była reporterką. Stworzyła wydawnictwo Desiderata, które dzisiaj jest częścią grupy wydawniczej Ediouro. W 2008 roku przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie również pracowała na rynku wydawniczym. Niewidzialne życie jest jej pierwszą ksiażką. Prawa do wydania powieści sprzedano do wielu krajów. W 2019 roku została zekranizowana i zdobyła nagrodę Un Certain Regard na festiwalu w Cannes. W 2018 roku wydała swoją drugą książkę zatytułowaną Nunca Houve um Castelo. Obecnie, razem z mężem i dziećmi, mieszka w Kalifornii, w Santa Monica.