23-26 maja | Stadion Narodowy w Warszawie

Między 23 a 26 maja na Stadionie Narodowym odbędą się Warszawskie Targi Książki, a wraz z nimi Festiwal Komiksowa Warszawa. Tak jak co roku, w tej edycji również nie zabraknie portugalskich i brazylijskich komiksów oraz ich autorów. Warszawę odwiedzą Portugalczyk Nuno Saraiva i Brazylijczyk André Diniz.

Nuno Saraiva przy wsparciu Instytutu Camõesa będzie promować niedawno wydaną polskojęzyczną wersję komiksu „A wszystko to fado!” (Tudo isto é fado). Przełożony przez Grażynę Jadwiszczak, Jakuba Jankowskiego i Zuzannę Szpurę komiks został opublikowany przez Bibliotekę Iberyjską w październiku ubiegłego roku.

André Diniz będzie natomiast promował „Fawelę w kadrze” (Morro da Favela), komiks wydany przez wydawnictwo Mandioca i przetłumaczony przez Jakuba Jankowskiego, a także „Olimpo Tropical” w tłumaczeniu Marka Cichego, który zostanie opublikowany na krótko przed festiwalem.  

Publiczność będzie mogła spotkać się z autorami komiksów 25 maja w Sali Festiwalowej (Galeria) na Stadionie Narodowym w Warszawie. Spotkanie z Nuno Saraivą rozpocznie się o godz. 17:00, a z André Dinizem o godz. 14:45. Oba spotkania potrwają 45 minut. Będzie także możliwość uzyskania autografów. Z harmonogramem Strefy Autografów można zapoznać się na stronie festiwalu.

 

Nuno Saraiva

Nuno Saraiva

Portugalski ilustrator, autor komiksów, nauczyciel, artysta-rezydent w atelier The Lisbon Studio. Wykształcenie z zakresu designu i malarstwa odebrał na lizbońskiej Akademii Sztuk Pięknych. Aktualnie współpracuje z czołowymi tygodnikami portugalskimi (m.in.: Independente, ExpressoSol). Prowadzi  również warsztaty ilustratorskie oraz komiksowe, jest pomysłodawcą i realizatorem pierwszych warsztatów komiksu erotycznego w Portugalii. Jako twórca znany jest z dzieł takich jak Os Dias de Bartolomeu (1989), Tudo Isto é Fado! (2015) czy, stworzonej wraz z Júlio Pinto, serii Filosofia de Ponta (1995-97).

André Diniz

André Diniz

Autor „Faveli w kadrze”, scenarzysta i rysownik kilkudziesięciu innych prac. Aktywny na brazylijskiej scenie komiksowej od 1998 roku, laureat kilkunastu nagród. Inspiracją do scenariuszy jest często jego rodzinne miasto Rio de Janeiro; w rysunkach jego styl czerpie z tradycji brazylijskiego drzeworytu.