Wernisaż wystawy zatytułowanej „Black on White” odbył się 3 listopada w Galerii Monumental w Lizbonie. Wzięło w niej udział siedmiu polskich artystów związanych z warszawską galerią Apteka Sztuki: Magda Fokt (malarstwo), Michael Elis (rzeźba), Darek Korol (malarstwo), Kama Jackowska (grafika), Robert Jaworski (instalacja), Alek Slon (malarstwo) i Agnieszka Zawisza (malarstwo). Wydarzenie jest pierwszym w ramach wymiany między tymi dwoma instytucjami. Wystawę oglądać można do 15 grudnia.

 

Obecna wystawa jest głęboko przemyślanym projektem prezentującym prace siedmiu artystów związanych z galerią Apteka Sztuki. Mają one dwie wspólne cechy: są utrzymane w czerni i bieli, a ich tematem jest pejzaż. Zostały stworzone przez twórcze osobowości, które w różny sposób uchwyciły moment, w którym przedmiot staje się abstrakcyjny. Alek Slon i Agnieszka Zawisza organizują wizualną rzeczywistość w emocjonalny sposób, który nie narzuca fabuły, ale skupia się na pokazaniu elementów czystego malarstwa. W pejzażach Magdy Fokt i Kamy Jackowskiej świat widzialny przekształca się w abstrakcyjne struktury. Praca Darka Korola jest unikalnym technologicznym eksperymentem z płótnem i dymem. Jego prace są efemeryczne, bliskie buddyjskiej idei przemijania i pokazują konceptualny krajobraz wewnętrzny. Robert Jaworski przekracza granice malarstwa. Mamy tu do czynienia z malarstwem, które jest praktykowane po malowaniu. Sekwencje wolnych skojarzeń biegną w stronę natury. Artysta tworzy prace, które nie reprezentują żadnego konkretnego miejsca, ale pozostają podobne do wielu miejsc. Michael Elis tworzy drewniane abstrakcyjne rzeźby, będące hołdem dla samego materiału.

Ten zbiór prac artystów działających w dziedzinie malarstwa, grafiki i rzeźby jest próbą przekrojowego zaprezentowania współczesnej polskiej sztuki.

 

GALERIA MONUMENTAL
Campo dos Mártires da Pátria, 1011150 – 227 Lisboa
Wystawa trwa do 15 grudnia
Godziny otwarcia: wtorek-sobota 15-19:30
(w niedziele, poniedziałki i święta zamknięte)