Już 18 września br. będzie miała premierę kolejna portugalska powieść przetłumaczona na język polski. „Dokąd odchodzą parasolki” Afonso Cruza w tłumaczeniu Wojciecha Charchalisa to wielka i wspaniała powieść, która rozwija się w cudowny dywan życia, utkany z włóczki i kolorów, które znajdujemy, gubimy i mamy nadzieję ponownie odnaleźć.

Tłem tej powieści o zniewalającym wręcz uroku jest Orient – ze wszystkim, co ma w sobie magicznego, innego i przewrotnego. Równie niezwykli są zaludniający ją bohaterowie, a wśród nich człowiek, który pragnie być niewidzialny, dziecko, które chciałoby latać jak samolot, kobieta pragnąca wyjść za mężczyznę o niebieskich oczach, niemy poeta dłońmi wyczarowujący wiersze, zakochany Hindus i chłopiec, który w ustach ma cały wszechświat.

Afonso Cruz

Afonso Cruz

Pisarz

Afonso Cruz (ur. 1971) – portugalski pisarz, autor filmów animowanych, ilustrator i muzyk grupy bluesowej The Soaked Lamb. Jest laureatem wielu nagród artystycznych i literackich. Jedyna opublikowana dotychczas po polsku powieść Cruza – „Kukła Kokoszki” – została w 2012 roku uhonorowana m.in. Europejską Nagrodą Literacką.