Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Obchody, trwające w tym roku od 18 do 28 września, mają na celu przede wszystkim popularyzację języków używanych w Europie i zachęcenie do ich nauki. Wydarzenia towarzyszące obchodom organizowane są przez EUNIC-Warszawa, organizacji skupiającej wiele europejskich instytucji kultury (w tym Instytut Camõesa), we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce oraz licznymi szkołami i uniwersytetami.
Tak jak co roku w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków szkoły będą mogły zgłosić swoich uczniów do udziału w lekcjach różnych języków obcych przez Skype’a. Będą to m.in.: angielski, duński, francuski, hiszpański, irlandzki, niemiecki, portugalski, rumuński, włoski. Rejestracja na te zajęcia odbędzie się 9 września.
W Warszawie organizowane są także warsztaty dla nauczycieli i rodziców oraz dyskusja o językowym obrazie świata. Dokładny program przedstawia się następująco:
19 września | 10:00-18.00
Dzień Dzieci i Młodzieży (Goethe – Institut w Warszawie)
26 września | 18:00
Dyskusja panelowa „Językowy obraz świata” (Goethe – Institut w Warszawie)
Jak język, którym się posługujemy, wpływa na postrzeganie świata? Czy każdy język to odrębny obraz świata? Czy każdy z nas ma swój indywidualny obraz świata?
Dyskusja będzie prowadzona w j. polskim przez prof. dr. hab. Przemysława E. Gębala, Kierownika Zakładu Glottodydaktyki Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW. W debacie wezmą udział prof. Marek Czyżewski, dr hab. Violetta Kopińska, dr Birgit Sekulski oraz Aldo Vargas-Tetmajer.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Prosimy o elektroniczne potwierdzenie obecności do 24 września pod adresem: Norbert.Bajan@goethe.de.
27 września
Warsztaty dla nauczycieli i wychowawców (Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce)
30 września, 1 października
Warsztaty dla rodziców i dzieci (Instytut Cervantesa)
Więcej informacji o organizowanych wydarzeniach i rejestracji można znaleźć na stronie internetowej EDL.
Zapraszamy również do śledzenia fanpage’a EDL, gdzie publikowanych jest wiele ciekawostek na temat języków europejskich.