Z okazji obchodzonej w tym roku setnej rocznicy urodzin Amálii Rodrigues, zapraszamy na spotkanie poświęcone tej wybitnej portugalskiej wokalistce, ale także samemu fado, które odbędzie się 1 grudnia o godz. 18:00. W spotkaniu wezmą udział Prezes Stowarzyszenia Miłośników Portugalii „My Lisbon Story”, Tomasz Giza, i wykładowczyni Uniwersytetu Poznańskiego oraz reprezentantka poznańskiego Instytutu Camõesa, Grażyna Jadwiszczak. Po rozmowie o godz. 19:30 będziemy mieli okazję wysłuchać przygotowanych specjalnie na tę okazję nowych aranżacji utworów fado wykonanych przez João de Sousę & trio Bastarda.
 
Będzie to czwarte wydarzenie z cyklu Jesiennych spotkań z literaturą portugalską i o Portugalii organizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Portugalii, nad którym patronat objęli Instytut Camõesa w Warszawie oraz Ambasada Portugalii w Warszawie.

Grażyna Jadwiszczak  jest fascynatką fado i Amálii, o których wie zdecydowanie więcej niż większość wielbicieli tego gatunku. Podczas spotkania opowie m.in. o pracy nad biografiami Amálii Rodrigues, tłumaczeniem Historii fado Ruia Vieiry Nery’ego, a także komiksów. Na co dzień jest wykładowcą w Zakładzie Portugalistyki na Uniwersytecie Poznańskim. Jest też przedstawicielką Instytutu Camõesa w Poznaniu, a o fado opowiadała przez kilka sezonów w autorskiej audycji, którą prowadziła w jednej z poznańskich rozgłośni.

João de Sousa pochodzi z Porto, ale mieszka i tworzy w Polsce. Nagrał kilka autorskich płyt, obecnie pracuje nad kolejną z nieco innym niż dotychczas repertuarem. Współpracował z wieloma polskimi artystami, m.in. z Andrzejem Smolikiem, zespołem Mikromusic czy Olą Jas, a szersza publiczność poznała go w czwartej edycji programu X-Factor.
 
Bastarda to trio założone przez klarnecistę, improwizatora i kompozytora Pawła Szamburskiego we współpracy z dwoma innymi niekonwencjonalnymi muzykami: Tomaszem Pokrzywińskim (wiolonczela) i Michałem Górczyńskim (klarnet kontrabasowy). To niezwykłe połączenie instrumentów tworzy niepowtarzalną, zupełnie nową barwę, która stała się cechą charakterystyczną stylu Bastardy.