Zdobywca Nagrody na Najlepszy Album Portugalski 2016, komiks „Tudo Isto é Fado” autorstwa Nuno Saraivy, już 10 października pojawi się w polskojęzycznej wersji. „A wszystko to Fado”, w tłumaczeniu Grażyny Jadwiszczak, Zuzanny Szpury oraz Jakuba Jankowskiego, wyjdzie nakładem Biblioteki Iberyjskiej. Komiks, jak sugeruje już sam tytuł, jest hołdem dla świata fado i jego najwybitniejszych przedstawicieli; hołdem wyrażonym za pomocą zbioru krótkich historii.

Polskie wydanie zostało dofinansowane ze środków Instytutu Camõesa w ramach programu wspierającego publikacje dzieł portugalskojęzycznych.

Ta książka to właściwie musical, dźwiękowy komiks do słuchania podczas lektury. To nieustanne amory między sprzedającą na targu ryby dziewczyną a rybakiem z pobliskiego portu. To dziecko wymykające się z domu, aby posłuchać Króla. To Mężczyzna w mieście. Prostak, który nie przepada za pomarańczami. To ulica, która chociaż „brudna”, rozkwitała namiętnością melodii. To ostatni kieliszek w godzinie pożegnania, po której nastąpiło kolejne spotkanie. To śpiew, który ją pochwycił. Jazda taksówką aż do przeszłości. Poetyka dla poetów. Dwa czy trzy pociągnięcia ołówkiem dla rysowników. Japończyk, który chce tchnąć życie w martwą gitarę. To film, który tańczy w Angoli, Brazylii, Hiszpanii i tu, w Portugalii. I on, który najpierw nie przychodzi, a potem już nigdy więcej jej nie zostawia. A wszystko to Fado! Nawet tuk tuk, przemykający posłaniec namiętności, jest Fado, zanim przerodzi się w plagę zalewającą ulice Lizbony. Nawet wiśnióweczka pana António jest Fado. Czy też Tintin, spacerujący po pchlim targu. Ośmielę się wręcz twierdzić, że i pędzel malarza Carlosa Botelho, który nienawidził Fado, był nim w rzeczy samej. A wszystko to Fado!

Nuno Saraiva
Mouraria, Lizbona, listopad 2015

O autorze

O autorze

Nuno Saraiva (1969) – portugalski ilustrator, autor komiksów, nauczyciel, artysta-rezydent w atelier The Lisbon Studio. Wykształcenie z zakresu designu i malarstwa odebrał na lizbońskiej Akademii Sztuk Pięknych. Aktualnie współpracuje z czołowymi tygodnikami portugalskimi (m.in.: Independente, ExpressoSol). Prowadzi  również warsztaty ilustratorskie oraz komiksowe, jest pomysłodawcą i realizatorem pierwszych warsztatów komiksu erotycznego w Portugalii. Jako twórca znany jest z dzieł takich jak Os Dias de Bartolomeu (1989), Tudo Isto é Fado! (2015) czy, stworzonej wraz z Júlio Pinto, serii Filosofia de Ponta (1995-97).